Ulja za automobile

Motorno ulje je neophodno za performanse i dugovečnost motora. Bez motornog ulja, motor bi bio uništen za nekoliko sekundi. Glavni zadatak motornog ulja je da podmazuje metalne delove motora i drži površine trenja u motoru odvojene. Takođe pomaže u hlađenju motora, sprečavanju korozije i održavanju čistoće. Ali takođe smanjuje vibracije i stoga prigušuje buku motora.

Šta treba da znam pri kupovini ulja za automobile?

Pre kupovine motornog ulja, trebalo bi da pogledaš šta preporučuje proizvođač automobila. Ove informacije se mogu naći u uputstvu za automobil. Tamo ćeš, između ostalog, pronaći koju vrstu ulja i ocenu viskoznosti treba da koristiš, kao i koje specifikacije treba da ima. Specifikacije su važne za dobijanje motornog ulja sa pravom vrstom aditiva, koje je dizajnirano za tvoj automobil.
 
Mineralna ulja
Motorno ulje je ulje koje se u osnovi sastoji od baznog ulja i niza aditiva. Bazno ulje može se sastojati od nafte, sintetičkih supstanci ili kombinacije ova dva. Bazno ulje se rafiniše iz sirove nafte, koja se sastoji od supstanci kao što su sumpor, azot, kiseonik i razne metalne komponente. Pošto se ove supstance ne mogu potpuno ukloniti u procesu rafinacije, one ostaju u nafti. Motorno ulje na bazi nafte se obično naziva mineralno ulje.
 
Sintetičko ulje
Sintetička ulja se takođe proizvode od sirove nafte, ali se proizvode za razliku od ulja na bazi nafte sa naprednijim procesima prerade. To znači da je ulje modifikovano na molekularnom nivou i da se više nečistoća može ukloniti iz sirove nafte. Ovo čini sintetičko bazno ulje čistijim i stabilnijim. Napredni proces rafinacije takođe omogućava prilagođavanje baznog ulja da bolje zadovolji potrebe modernih motora.
 
Polusintetičko ulje
Polusintetičko ulje, kao što ime govori, sastoji se od mešavine mineralnog i sintetičkog ulja. Na ovaj način se mogu donekle prilagoditi svojstva motornog ulja. Njegova svojstva se mogu prilagoditi više od mineralnog ulja, ali ne toliko kao sintetičko ulje.