Domaća ulja

Ulja su sastavni deo skoro svakog jela. Koriste se tokom kuvanja, pečenja, prženja, ali su i sastavni deo kolača i dresinga za salate. Sva ulja imaju određene namene.
 
Ulja se razlikuju prema svojim osnovnim karakteristikama – ukusu i načinu upotrebe. Neka se mogu koristiti na visokim temperaturama, što ih čini idealnim za pečenje, prženje i dinstanje. Ali većinom domaća ulja koristimo za salate punog ukusa, pogotovo za obrok salate.
 

Neka od ulja i načini upotrebe

Maslinovo ulje
Sve vrste maslinovog ulja se prave tako što se, nakon gnječenja i presovanja, iz maslina odvaja ulje od vode. S obzirom na način proizvodnje postoji nekoliko različitih vrsta maslinovog ulja, a to su: ekstradevičansko maslinovo ulje, devičansko maslinovo ulje, rafinisano maslinovo ulje i ulje od komine.
 
Palmino ulje
Palmino ulje sadrži 40-50 % zasićenih masnih kiselina, što ga čini stabilnim i veoma pogodnim za prženje. Dobija se iz plodova palme, a ne treba ga mešati s uljem palminih koštica, koje se dobija iz semena iste biljke. 
 
Suncokretovo ulje
Suncokretovo ulje je biljno jestivo ulje. Dobija se iz semena suncokreta, a može se kupiti kao rafinisano i nerafinisano. S obzirom na to da je upotreba rafinisanog suncokretovog ulja u našem regionu široko rasprostranjena, predlog je da obratite pažnju da svako industrijski proizvedeno ulje prolazi kroz najmanje 6 faza rafinacije u toku kojih se gube korisna svojstva ulja.
 
Laneno ulje
Ne preporučuje se za kuvanje, budući da ne ostaje stabilno pri višim temperaturama, te se njegove korisne masne kiseline raspadaju na štetne sastojke. Neobičnog je ukusa, a pogodno je za prelive i salate. Čuvajte ga u frižideru.
 
Susamovo ulje
Susamovo ulje ima visoku tačku dimljenja, a njegova primena prevazilazi okvire kuvanja. Iako se koristi za prženje, kuvanje i kao salatno ulje, preporučuje se i za negu kose i kože, i kao detoksikacija organizma. Dobar je izvor vitamina E i B6, a sadrži i brojne minerale, poput magnezijuma, gvožđa, bakra, kalcijuma i cinka.