Trimeri za živu ogradu

Žive ograde mogu izgledati spektakularno kada su uredne i uređene, ali im je potrebno dosta održavanja da bi izgledale savršeno. A sa kombinacijom visina, čudnih uglova, velike težine i veoma oštrih sečiva, sečenje žive ograde može biti potencijalno opasno iskustvo, tako da ćeš morati da obratiš pažnju i na bezbednosne karakteristike.

Vrste trimera za živu ogradu

Baterijski trimeri
Baterijski trimeri za živu ogradu su odlični za većinu domaćinstava i mnogi brendovi imaju baterije koje su kompatibilne sa drugim električnim ili baštenskim alatima. Lagani su, relativno tihi i uvek možeš imati rezervnu bateriju pri ruci ako ti se struja iscrpi. Generalno, bežični trimeri za živu ogradu na baterije rade punom snagom dok se baterija ne isprazni, tako da nećeš morati da brineš o tome da li će raditi na manje od 100%.
 
Električni
Električni trimeri za živu ogradu su lagani i zgodni, a tu je i prednost stalnog izvora napajanja (osim ako ne dođe do nestanka struje, naravno). Uveri se da tvoj produžni kabl dopre do tačke napajanja i da ispunjava ispravne zahteve za spoljašnju upotrebu (pogledajte uputstvo). Ako je živa ograda udaljena više od 30m od tvoje kuće, ovi nisu prikladni jer produžni kablovi neće stići tako daleko. Vodi računa da odvojiš kablove od merdevina ili lišća.
 
Benzinski trimeri
Benzinski trimeri za živu ogradu obično koriste dvotaktne motore koji zahtevaju mešavinu maziva i benzina (iako su dostupni i 4-taktni motori). Pogodni su za profesionalce i vlasnike kuća sa čvrstim živim ogradama za održavanje i imaju tendenciju da budu moćniji od akumulatorskog motora. Iako su dobri za deblje grane i velike količine ograde (zbog dužeg vremena rada), oni mogu biti bučniji, više zagađivati (sa isparenjima blizu vašeg lica) i teži od električnih ili baterijskih tipova.