Programi

Bilo da pomeraš kursor miša po ekranu, slušaš muziku, krstariš internetom ili nešto štampaš - svaki proces koji obavljaš na svom računaru ne bi bio moguć bez raznih programa na njemu.

Programi predstavljaju skup instrukcija koje računar obavlja. Sastoje se od posebnih komandi i algoritama napisanih na određenom programskom jeziku. Osnovna svrha programa je da prime podatke, zatim ih obrade prema vlastitom algoritmu i proizvedu rezultat koji se može videti, na primer, po onome što se dešava na ekranu.

Koje vrste programa postoje?

Postoji veliki broj programa fokusiranih na različite vrste posla, i raznolikost tog broja obično se deli u dve grupe:

  1. Aplikativni softver: odnosi se na kreativne aplikacije i radne alate dizajnirane za kreiranje i obradu informacija od strane korisnika. Radi se o softverima za internet i mreže, sigurnost, grafički dizajn, igrice, multimediju, zabavu uopšte,
  2. Sistemski softver: skup programa koji upravljaju unutrašnjim komponentama računara i osiguravaju njihovu interakciju sa aplikacijskim programima. Jednostavno rečeno, sistemski programi su dizajnirani da obezbede normalan rad računara, njegovu konfiguraciju i održavanje (operativni sistem, drajveri i firmver, komunikacione usluge i sl).